Eski Krallık Danimarka

Yeni yerler keşfetmek veya yaşam alanınızı değiştirmek istiyorsanız Eski Krallık Danimarka’ya mutlaka göz atmanızı öneririz. 🇩🇰

👉 Aklıma gelen en önemli yazarlardan ilki, çocuk kitapları yazarı olarak tanıdığımız Hans Christian Andersen. Andersen’den Masallarını duymayan yoktur diye düşünüyorum. okuduğum “Karlar Kraliçesini” hala hatırlarım. Andersen, Odense’de doğmuş, Kopenhag’ın meşhur liman bölgesi olan Nyhavn’da uzunca bir süre yaşamıştır.

Danimarka konumu nedeniyle son derece önemli bir ülke. Avrupa’nın ana karası ile İskandinavya arasında köprü vazifesi görüyor diyebiliriz. Ülkede 2.500 km kadar demir yolu bulunuyor. Süt ve süt ürünleri üretiminde de önde gelen bir ülke. Son olarak bir de meşhur Legoları var tabii bu ülkenin. Aileniz veya çocuklarınız için, hatta hediyelik olarak bile satın alabilirsiniz.

Danimarka, Kuzey Avrupa’da bulunan bir İskandinavya ülkesidir. Ülkenin güney komşusu Almanya, doğu komşusu olan İsveç ise Danimarka komşu ülkelerini oluşturmaktadır. % 90’ı buzul özelliği taşıyan Grönland adası ve Faroe adaları ise Danimarka’ya aittir. Ülkenin en yüksek noktası Yding Skovhoj olurken Danimarka akarsu konusunda varsıl bir konumda değildir. En uzun Danimarka akarsuyu ise Jutland yarım adasında bulunan Guden ırmağıdır.Danimarka iklim bakımından ise son derece stabildir. Fiziki yapısı nedeniyle ülke genelinde aynı iklim görülürken Danimarka yağışlı gün sayısı yıl üzerinde 130, 180 gün arasında değişiklik göstermektedir. Ağustos ve Ekim ayları ise Danimarka’nın en yağışlı olduğu dönemlerdir. Nisan ve Haziran ayları ise Danimarka’da senenin en güzel günleri görülebilir. Ülke tabii kaynaklar bakımından verimli topraklara sahip değildir. Danimarka yer altı kaynaklarını porselen kili, granit ve az miktarda çıkarılmakta olan kömür madenleri oluştururken, balıkçılık ise oldukça gelişmiş ve Danimarka halkı için önemli bir gelir kaynağıdır. Baltık denizi ve Kuzey denizi ülke balıkçıları için önemli duraklardır. Aynı şekilde batı Jutland kıyılarında bulunan Esbjerg ülkenin en önemli ve simgesel bir balıkçı limanıdır. Balıkçılık, balık yağı üretim tesisleri ve balık ürünleri üretim tesislerine yönelik ülkede son derece gelişmiş balık ürünleri fabrikaları bulunurken Danimarka ekonomisi oluşturan temel taşlardandır. Yine Danimarka hayvancılık bakımından son derece ileri seviyelerde bulunan bir ülkedir. Nüfusun %16 sı tarımla uğraşırken et, et ve süt ürünleri Danimarka’nın Avrupa piyasasında adından söz edinmesini sağlamaktadır.

Eski Krallık Danimarka

Arpa, buğday ve şeker pancarı ise Danimarka’da en çok yetiştirilen ve ihraç edilen tarım ürünleri arasında bulunur.Danimarka irili ufaklı yüzlerce adacıklarla çevrili olan bir ada ülkesidir. Danimarka başkenti Kopenhag ülkenin en büyük adası olan Sjaelland üzerine kurulu bulunurken, Danimarka halkı yoğun olarak bu şehirde yaşamaktadır. Ayrıca başkent Kopenhag, Danimarka siyasal, ekonomik ve sosyal hayatı için en önemli şehirdir. Danimarka sanayisine, Danimarka gece hayatına, Danimarka kent ve kültürel hayatına dair bir çok ayrıntıyla bu şehirde karşılaşılabilecektir.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 214 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara