Çocukların Doğa Sevgisi İlk Ailede Başlar

Çocuğun gelişimi ilk olarak ailede başlar. Doğa sevgisi de aile ile başlar. Bu duygu çocukken kazanılması gereken bir duygudur. Çocuğunuza doğa sevgisini aşılamanın en iyi yolu onunla doğada vakit geçirmekten geçer.Çocuklarınızın doğada deneyim kazanması için onların toprağa dokunmasına izin vermelisiniz. Vakit buldukça çocuğunuzu doğal parklara götürmelisiniz. Çocukların için deneyim kazanmanın en iyi yolu birlikte oyun oynamaktan geçer. Oyunlar ile onların çevreyi keşfetmesini kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bitkileri ve hayvanları ona tanıtabilirsiniz. Doğa bilincinin yerleşmesinde doğayı tanıması, onu daha çok çevre sevgisine bağlayacaktır.Sadece doğanın içinde değil ek olarak evinizde de belgeseller izletip, ona doğa sevgisini aşılayabilirsiniz. Çocuklar doğa ile ilgili her şeyi kitaplardan ve belgesellerden öğrenebilir. Bu süreçte ona destek olmayı kesinlikle ihmal etmeyin.Çocuğunuza doğa sevgisini aşılarken, sizin de doğayı sevmeniz çok önemli. Siz ilgili olmazsanız, bu çocuğunuza yansır ve o da ilgili olmaz. Doğa sevgisini öncelikle siz içinizde yaşayın ki çocuğunuza da yaşatabilesiniz.

Çocuğa Çevre ve Doğa Bilinci Eğitimi Nasıl Verilir?

● Doğada görmüş olduğu tüm bitki ve hayvanların birbiri ile bir bağı olduğunu anlatın. Bazı hayvanların yaşaması için bitkilere ihtiyacı olduğundan bahsedin.

● Çocuklarınızın sizi gözlemleyerek rol model aldıklarını unutmayın. Eğer siz bitkilere, hayvanlara gereken özeni göstermiyor, çevrenizi kirletiyorsanız çocuğunuzun da aynı davranışları sergileyeceğini unutmayın.

● Doğa ve çevre birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Çocukların doğa sevgisi kazanabilmesi için doğayı gözlemlemeleri ve vakit geçirmeleri gerekir. Birlikte ormanda yürüyüş yaparken yanınıza aldığınız bir büyüteçle etrafı incelemesine fırsat verin. Evinizde saksı bitkileri varsa birkaçını çocuğunuza verip, sorumluluğu onun almasını ve bitkilere onun bakmasını isteyebilirsiniz. Benzer şekilde bahçeli bir evde yaşıyorsanız, bahçeye bazı bitkiler dikmesini isteyebilir, bahçedeki çiçeklerden birkaçını onun sorumluluğuna bırakabilirsiniz. Hatta ve hatta barınaklardan bir hayvan sahiplenebilir, böylelikle hayvan sevgisi kazandırabilirsiniz. Bu tarz görevler hem çocuğunuzun sorumluluk bilincini artıracak hem de doğaya yakınlaşmasını sağlayacaktır.Çevre bilinci ve çevre eğitimi ile yapmış olduğunuz her hareketi çocuğunuza da anlatın. Örneğin, yerlere çöp atmıyorsanız neden atmamanız gerektiğinden veya etrafımızda bulunan geri dönüşüm kutularının ne amaçla kullanıldığından bahsedin. Çevre bilincinden bahsederken evde yanan gereksiz lambaları söndürmek, suyu çok fazla açık tutmamak, kâğıt peçete kullanımına dikkat etmek gibi aslında küçük görünen birçok konu hakkında da bilgi verin. Çevre bilinci ve doğa ile ilgili kitaplar okuyun, belgeseller izleyin. Okumuş olduğunuz kitaplar ve belgeseller hakkında birlikte sohbet edin. Çevre ve doğa bilincinin sağlanması yalnızca evde geliştirilebilecek bir durum değildir. Okulda da söz konusu bu konunun çeşitli aktivite ve etkinliklerle desteklenmesi gerekir. Özellikle okul öncesi çevre bilinci ile ilgili etkinlikler çocuklar için eğlenceli bir hâle dönüştürülerek hazırlanabilir. Küçük yaştaki çocuklarda empati duygusu tam gelişmediğinden zaman zaman doğaya ve hayvanlara zarar verecek hareketlerde bulunabilirler. Bu oldukça normaldir. Önemli olan onları her seferinde uyarmak ve yaptıklarının neden yanlış olduğunu anlayabilecekleri bir şekilde anlatmaktır.

Umudumuz gelecek nesillerde. Bu yüzden nereden geldiğini unutmayan, doğayı tanıyan, seven ve çevreyi önemseyen çocuklar yetiştirmek çok önemli. Böylelikle çevre bilincine sahip gençlerin, liderlerin, profesyonellerin ve siyasetçilerin olduğu ve herkesin doğayla uyum içinde yaşamaya gayret ettiği bir dünyada yaşayabiliriz.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 263 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara