Çevre aktivisti Greta Thunberg

Merhaba herkese bugün sizlere hatırlatmak istediğim kişi çevre aktivisti Greta Thunberg tanımayan yoktur onu.. 🌸

Kendi yaşındaki diğer çocuklar gibi kutupların eridiği, kutup ayılarının yok olduğu ve denizlerin plastik atıklarla zehirlendiğini anlatan belgeseller izlemiş Greta.

Lise çağlarında, serde kavak yelleri eserken okulunu kırmayan yoktur. 2018 ortalarında henüz 15 yaşında olan Greta Thunberg de okulunu kırıyordu. Hem de düzenli olarak… Ama onun niyeti arkadaşlarıyla gönlünce vakit geçirmek değil, dünyayı kurtarmaktı.Greta, her Cuma Stockholm’deki İsveç Parlamentosu binası önüne kamp kurup üzerinde “İklim İçin Okul Grevi” yazan dövizi taşıdı. Başlangıçta yanında sadece birkaç arkadaşı vardı. Çevresindeki kalabalık haftalar geçtikçe arttı. Okul grevleri İsveç dışına taştı. 20-27 Eylül iklim grevleri tarihin en en geniş katılımlı eylemleri oldu: 163 ülkeden ve hatta Antarktika’da milyonlarca kişi iklim grevine gitti.Greta, eylemlerin simge ismi olarak dünya liderleriyle aynı sahnelerde yer aldı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda konuştu, Papa ile bir araya geldi, Madrid’deki İklim Konferansına katıldı.İklim değişikliği ile yeterince mücadele etmediği gerekçesiyle eleştirdiği ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Lideri Vladimir Putin ile polemiğe girdi . Bir yıl bile geçmeden başlattığı eylem öyle ses getirdi ki, “iklim grevi” Collins Sözlüğü’ne girdi ve hatta “Yılın Yeni Kelimesi” seçildi. Time Dergisi, eylemlerini değil bizzat Greta’yı yüceltmeyi tercih etti, onu “Yılın Kişisi” ilan etti. Son olarak İsveçli Sol Parti milletvekilleri, hem eylem ve hem de söylem açısından çevre eylemciliğinin seyrini değiştiren Greta’yı 2020 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdi.

“Greta ilk iklim hareketi lideri değil. Bu uzun mücadelede son lider de olmayacak. Ama uluslararası sistemlerin çözüldüğü, ülkelerin çıkarları için sınırlarının içine gömüldüğü bir dönemde, tüm insanlığı ilgilendiren sorunların çözümü için kitleleri harekete geçirecek bu tür eylemcilere dünyanın ihtiyacı olacak.”

“Politika yapıcılara, dünyayı bu hale getiren ‘büyük insanlara’ sesleniyordu: “İklim krizine biz neden olmadık; ama sonuçlarını yaşayacak olan bizleriz. İklim kriziyle mücadele konusunda bize borçlusunuz. Geleceğimizi elimizden almayın.”

Dahası çocukların, gençlerin yarattığı bu farkındalık ve değişim çağrısı tüm dünyada yankı buldu. Bir sonraki yıl, 20 Eylül 2019’da dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce farklı şehirde milyonlarca yetişkin, çevre örgütleri, sendikalar, büyük şirketlerin çalışanları da bu ‘Küresel İklim Grevi’ne katıldı. Ortak geleceğimiz için acil ve etkili adımlar atılmasını talep eden aktivistler, iklim krizini bir öncelik olarak tanımaları konusunda liderlere seslendi. Protestolar bir günle sınırlı kalmadı, değişik zamanlarda yine küresel grev çağrıları yapıldı.

Küresel İklim Grevi, önemli bir tespitin altını çiziyor: İklim krizi tahmin ettiğimizden hızlı, yoğun, sarsıcı bir şekilde gerçekleşiyor ve bizler acil bir durum yokmuş gibi, yaşayacak başka bir dünya varmış gibi hareket etmeye devam ediyoruz. Dolayısıyla bu küresel eylemler, iklim hedefleri konusunda adım atmaya gönülsüz olan politika yapıcılar üzerinde ahlaki baskı oluşturmayı amaçlıyor. Onlara “Bilim insanlarını dinleyin, küresel ısınmayı sınırlamak için güçlü adımlar atın” çağrısında bulunuyor.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 195 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara