Buz Ülke İzlanda

Yeni yerler keşfetmek veya yaşam alanınızı değiştirmek istiyorsanız İzlanda’ya mutlaka göz atmanızı öneririz. 🇮🇸

İzlanda Nasıl Bir Ülkedir?

👉 Vikingler bundan tam 1000 yıl önce İzlanda kıyılarına ayak basmıştır. Ancak buraya gelmeleriyle düşük kaliteye sahip toprağı ve uzun süren karanlık kış mevsiminde dolayı hemen adapte olmakta zorluk çektiler. Bu yüzden güvenebilecekleri ve geçimlerini sağlayacakları tek şeyin balık olduğuna karar verdiler.

İzlanda’nın çevresini saran Kuzey Atlantik suları tarihten bu yana bu ülkede yaşayanlara balıkla geçinme imkanı sunmasıyla bilinir. İzlanda’ya gittiğinizde göreceksiniz tüm kıyı kesimlerinde mutlaka kiliseler vardır. Bunlar balıkçıların balığa çıkmadan önce işlerinin rast gitmesi için dua ettikleri son yerdir.Ülke topraklarının %10’u buzullarla kaplıdır. Ve ülkenin tamamında toplam 130 tane volkan bulunmaktadır. Volkanlarla kaplı ada dünyanın diğer ülkelerinden daha fazla jeotermal hareketliliğe sahiptir. Bundan dolayı da dünyanın en büyük volkan adası olarak bilinir. 1100 yıldır yaşam olan adada bu volkanlardan 18 tanesi patlamıştır.300 binin üzerinde nüfusa sahip olan ülkede bu nüfusun %60’ı başkent Reykavik’te yaşamaktadır. Yani burada km2 başına 3 insan düşmektedir. Ülkenin ikinci büyük şehri ise 15.000 kişilik nüfusu ile Akureyri’dir.Günümüzde ada topraklarının sadece % 1’i ekilebilir olduğundan ada halkı bin yıldır gelen balıkçılık geleneğini uygulamaktadır.

Adanın geçim kaynaklarından en önemlisi ve ülke ekonomisinin ayakta kalmasını sağlayan şeylerden biri balıkçılıktır.

Buz Ülke İzlanda

ADA’DAKİ DOĞAL YAŞAM VE CANLILAR

10 milyon civarı Puffin, yaklaşık 800.000 koyun ve 80.000 izlanda atı yaşamını İzlanda’da sürdürmektedir.İzlanda atları 150 cm boylarındadır. Dünyadaki atların 2-3 yürüyüş şekli varken İzlanda atlarının 5 yürüyüş şekli vardır. Onları en özel kılan özelliklerinden biri de budur. Viking atları 9. yy’da Vikingler tarafından İzlanda’ya getirilmiştir. Bu atların İzlanda’nın dışına çıkarılması yasaktır.Puffin’ler dünyanın en nadir görülen kuş türlerindendir. İzlanda bu kuşların yuvasıdır adeta. Nisan ila Mayıs aylarında ülkeye gelirler ve Ağustos ayına kadar buradan ayrılmazlar. Bu süre zarfında ülkenin hemen hemen her yerinde Puffin’leri görebilirsiniz.

İzlanda’nın güneyindeki Westmann adalasının çevresinde, kuzeyde Hüsavik şehrinin karşısındaki Grimsey adasında ve doğu fiyortlarda bu hayvanları toplu halde görmek mümkündür. İzlanda için ateşin buzla, buzun ateşle imtihanı diyorlar. Ne kadar soğuk olursa olsun havalar, yerin altında her zaman 100 derece bir sıcak su var. İzlanda bu sıcak suları evlere, okullara hatta seralara kadar ulaştırıyor. Ve bu volkanik faaliyetlerden enerji üreten bir ülke İzlanda. 800+ fazla doğal sıcak su kaynağı var. 15 dakikada bir 30 metre yüksekliğe kadar fışkıran bir sıcak su. Sıkışmadan dolayı su göğe doğru atıyor kendini.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 214 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara