Bir arı bir çiçekten polen topluyor. Arılar dünya üzerindeki ekosistem.

Arılar Dünya Üzerindeki Ekosistem

Arılar dünya üzerinde ekosistemin en önemli canlılarındandır. Arıları asla sıradan bir böcekmiş gibi değerlendirmemek gerekir. Özellikle arılar döllenme olaylarında son derece önemli etkiye sahiptir. Arılar özellikle döllenmeye yaptıkları katkılar doğrultusunda bitki ve hayvan sağlığına dolayısıyla da insan sağlığına son derece önemli katkılar yapmakta. Arılar sayısız farklı bitki türünün döllenmesinde önemli bir etken, bu nedenle ki dünya ve insanlar için arıların önemi tartışmasız çok önemli. Arılar bu dölleme işlemlerinde bir etken olarak görev yaptıklarından dolayı bitkilerin çoğalmasını sağlamakta. Dolaylı da olsa hayvan ve özellikle insanların ihtiyacı olan bir sürü besinin oluşmasını sağlamakta. Haliyle hayatın devamlılığı için gerekli olan besinlerin tüketilerek hayatın devamlılığı konusunda olabildiğince büyük bir öneme sahipler. Arı türleri dünya üzerinde oldukça yaygındır ve arılar bitkilerin tozlaşması üzerinde etkilidir. Tabi ki bu olayı yalnızca arılara bağlamak tam olarak doğru olmaz. Kuşkusuz ki arıların önemi son derece büyüktür fakat bunun için çeşitli doğa olayları, farklı hayvanların etkileşimleri de ağaç türlerinin çoğalmasında etkili olmaktadır. Özellikle hayvanlar arasında arılar üzerinden yola çıkılırsa ekoloji çeşitliliği ve devamlılığı için fayda sağlayan bu soy yok olursa insanlık için oldukça zor bir hayat sürmek manasına gelebilir.

Arılar dünya üzerindeki ekosistem

Arılar Neden Önemli

Bal arıları ve yaban arılarının içinde bulunduğumuz eko-sistem için önemi, bitki örtüsüyle oluşturdukları ortak yaşamla başlar: Arılar yaşamak için besin olarak çiçeklerin nektarına (bal özüne) gereksinim duyarlar, bitkilerinse polenlerini yaymak ve böylece üremek için bir dölleyiciye ihtiyaçları vardır. Bütün doğal tozlaştırıcılar yani polen yayanlar arasında arılar çevreyle ilgili en önemli role sahip olanlardır, çünkü tüm yerli çiçek türlerinin neredeyse %80’inin tozlaşması bir Avrupa Bal Arısı türü olan Apis mellifera tarafından gerçekleştirilir ve geriye kalan %20 sinden yaban arıları, eşek arıları ve kelebekler sorumludur. Bunlar bal arılarına oranla belli bir türde uzmanlaşmışlardır ya da daha yavaş çalışırlar. İyi ürünler elde edilmesinin ve biyolojik çeşitliliğin baş sorumlusu bal arılarıdır.İnsan balı, leziz bir yiyecek olarak keşfettiğinde, arıları kendi amacı için kullanmaya başlamıştır. Çok önceden eski Mısır’da bal tanrıların yiyeceği olarak geçerdi, hatta M.Ö. 600’lerde antik Yunan’da arıcılık yapılmaktaydı.

“Arılar yeryüzünden silinip giderse, insanoğlu yalnızca dört yıl yaşayabilir. Arılar olmazsa döllenme olmaz, hiçbir bitki, hiçbir hayvan, hiçbir insan olmaz.” (Albert Einstein, 1949) Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 148 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara