Almanya Avrupa’nın En Güçlü Ülkesi

Yeni yerler keşfetmek veya yaşam alanınızı değiştirmek istiyorsanız Almanya’ya mutlaka göz atmanızı öneririz. 🇩🇪

👉 Uzun ve köklü tarihiyle farklı krallıklar olarak Batı Avrupa’da varlığını sürdüren Almanya 1871 yılında ulusal birliğini sağlamıştır. Özellikle müzik ve felsefe alanında Avrupa kültürüne büyük katkılar sağlayan Almanya; 70’li yıllar boyunca yürüttüğü misafir işçi uygulamasıyla Almanlardan sonra en önemli bileşeni Türkler olarak ön plana çıkmaktadır.16 Federal bileşeden oluşan Almanya’nın en büyük şehri ve başkenti Berlin’dir. Toprakları Batı ve Orta Avrupa’ya yayılan Almanya kuzeyinde Danimarka, doğusunda Polonya ve Çekya, güneydoğusunda Avusturya, güneybatısında İsviçre, batısında Fransa, Lüksemburg ve Belçika, kuzeybatısında ise Hollanda ile komşuluk etmektedir.

Almanya dev ekonomisi ve Avrupa’nın en kalabalık ülkesi sıfatını taşıyan federal bir cumhuriyetdir.Başkenti Berlin olup yaklaşık 82 milyon vatandaşı ile Almanya en çok nufüsa sahip ülke konumundadır.Birçok büyük şehre sahiptir.Bunlardan başlıcaları; Berlin,Hamburg,Münih ,Köln,Frankfurt ve Stuttgart’tır. Almanya birçok bilim ve teknoloji alanında lider durumdadır. Ülke sosyal güvenlik sistemiyle yüksek yaşam seviyesine sahiptir.

Gezilebilecek Yerler

Almanya kültürel açıdan çok zengin bir ülkedir . Tiyatro, sinema, opera ve müzik aktiviteleri yılın her döneminde izlenebilir. Ayrıca bu tip aktivitelerin giriş ücretleri öğrenciler için oldukça uygundur. Şehir kütüphanelerinden kart çıkartarak, kitap, gazete, dergi veya CD’leri ücretsiz ödünç alabilirsiniz. Gidebileceğiniz birkaç alternatif yerler arasında ; Alte Nationalgalerie (Sanat müzesi), Museum für Komminikation ( iletişim Müzesi), Checkpoint Charlie Mauer Museum (Berlin duvarı ile ilgili tarih müzesi), Deutsches Technikmuseum (Alman Teknoloji Müzesi), Filmmuseum Berlin (Film ve sinema tarihi ile ilgili müze). Bunun yani sıra Almanya en güçlü filozoflardan (Kant Hegel Nietzsche ve Marx) dünyanın en ünlü fizikçilerine en iyi bestecilerden (Bach Beethoven Brahms Handel ve Wagner) çağdaş müzisyenlere ve üstün yetenek Goethe’ye kadar tüm bu zenginlikleri barındırmaktadır. Almanya yurtdışı destinasyonları arasında en ilgi çekici bölgeler arasındadır.

Kültür ve Eğlence

Almanya’da kültürel kurumlardan Federal Eyaletler sorumludur.Mali destek sağlanan 240 tiyatro, yüzlerce senfonik orkestra,binlerce müze ve 25.000’den fazla kütüphane, 16 eyalete dağılmış durumdadır.Bu kültürel olanaklar milyonlarca insan tarafından değerlendirilmektedir.Almanya’da ortalama her yıl 91 milyon kişi müzeleri ziyaret etmekte, 20 milyon kişi de opera ve tiyatroya gitmekte.Almanya dünyaca ünlü klasik müzik bestecelerine sahip çıkmaktadır.Bunlardan birkaçı; Sebastian Bach,Richard Wagne ve Beethoven’dır.Almanya ünlü ressamların farkı tarzdaki çalışmaları sonucu Gotik,Rönesans ve Barok gibi tarzları yansıtan bir mekan haline gelmiştir. Yurtdışı tatilinizi kültür turuyla birleştirmek isterseniz Almanya bunun için en iyi yerdir.

Alışveriş

Almanya’nın Berlin ve Hamburg’dan sonra en büyük üçüncü kenti Münih, her ne kadar adını bira festivalleri ve sanayisiyle duyursa da, aslında tam bir alışveriş merkezi. Şehir, isteyene geniş caddelerde onlarca markanın ve yeni kreasyonun yer aldığı lüks mağazalar, isteyene tarihi bir ortamda alışveriş imkanı sunuyor.Münih, alışveriş konusunda her zevke uygun seçenekler sunan bir şehir. Trendleri takip etmek, Avrupa’nın yeni kreasyonlarını öğrenmek isteyenler öncelikle Maximilian ve Kaufinger caddelerini tercih ediyor.Kuzeyde Odeonplatz ve güneyde şehir merkezi olarak geçen Marienplatz arasında kalan bir kilometrelik Maximilian Caddesi’nde karşınıza tasarım mağazalar, lüks butikler, mücevher mağazaları çıkacak. Kendinizi Paris’te gibi hissedeceğiniz caddede bulunan Dolce&Gabbana, Versace, Louis Vuitton, Dior, Chanel, Escada, Hugo Boss, Gucci, Gianfranco Ferre ve Bulgari lüks markalardan sadece birkaçını oluşturmaktadır.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 227 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
Recep Altun
Recep Altun Cevapla
- 11:05 pm

Merhabalar.
Almanya gerçekten de Avrupa’nın en güçlü ülkesidir. Her ne kadar 1971-1975 yılları arasında Almanya’da (Hannover/Verden (Aller) Achim ‘de bir işçi olarak çalıştıysam da Almanya’yı yeterince araştırmaya ve öğrenmeye vaktim olmadı. Askerlik nedeniyle zorunlu olarak 1975 yılında Almanya’yı terk etmek zorunda kaldım. Askerlikten sonra da tekrar Almanya’ya dönmedim.
Selam ve saygılarımla.

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Cevapla
    - 3:40 pm

    Merak ediyor insan başka ülkeleri orada yaşayan insanları ve yaşamlarını..👍🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara