2023 Doğa İçin Yeni Bir Anlaşma

İçinde eşsiz güzellikte mucizeler barındıran ve biz insanlar dahil, milyonlarca canlıya ev sahipliği yapan bir gezegende, hep birlikte yaşıyoruz. Yaşadığımız gezegen ise, doğal kuvvetler yerine bizlerin kendi ellerimizle yarattığımız yıkıcı jeolojik çağ sebebiyle her gün daha fazla çevresel tehdite maruz kalıyor.

2023 kapıya dayanmışken; hep birlikte doğaya olan bakış açımızı sorgulamak ve belki de kendi kendimize koyduğumuz bariyerleri keşfetmek istedik. Yeni yılda en büyük dileğimiz, insanların yaşadığı dünyanın ekolojisiyle çatışmayı bırakarak onunla uyumlanmaya niyet etmesi. Doğayla yeni bir anlaşma yapmak zorundayız.

Doğayla yeni bir sözleşme yapmak isteyen birçoğumuz gezegenin iyiliği için hayatımda daha iyi ne yapabilirim sorusunu kendine sıkça soruyordur.

Gelin, ilk adımımız doğa ile ilgili duygu ve düşüncelerimizi anlamak olsun. Doğanın bize ne ifade ettiğini keşfedelim ki, fazla düşünmeden gerçekleştirdiğimiz sürdürülebilir olmayan eylemlerimizin doğa üzerinde yaratacağı olumsuz sonuçlar ile gerçek anlamda bağ kurabilelim.Gözlerinizi kapatın ve en son ne zaman doğanın içinde zaman geçirdiyseniz, o ana gidin. İçinde bulunduğunuz ortamı gözünüzde canlandırın, yeşilin her tonunu görün o karede, kuş seslerini duyun. Nasıl hissediyorsunuz? Ağaca, suya, toprağa değmek nasıl bir his? Peki ya, gökyüzüne baktığınızda ne görüyorsunuz, neler kıpırdıyor içinizde? Mutluluk, neşe, canlılık hissi? Kendinize o ana yolculuk edip tüm bunları içinizde hissetmek için zaman verin. Hazır hissettiğinizde gözlerinizi açın ve duygularınızı önünüzdeki kağıda not edin. Bu kağıda kaydettikleriniz, bu umut dolu yolda olur da tökezlerseniz, yanınızda olarak size rehberlik edecek ve doğanın size ifade ettiği değerli hisleri hatırlatacak.

Unutmayın ki, doğayı korumak adına elimizden gelenin en iyisini yapmadığımız her gün, içimizde canlanan bu güzel duyguları baltalamakla kalmıyor; kendimiz bir yana, onları sevdiklerimizin ve gelecek nesillerin elinden de almış oluyoruz. Ne engelliyor bizi peki?

❗️Son 44 yılda, gezegenimizin canlı çeşitliliği %60 oranında azaldı! Türlerdeki yok olma oranları, insan baskısının belirgin bir etken olmasından önceki dönemlere göre 100 ila 1000 kat daha fazla. Yeni bir çağa girdik: Büyük İvme Çağı! Giderek artan tüketimle birlikte, enerji, arazi ve su talebimiz büyük bir hızla artıyor. Dünya tarihinde ilk kez, bir tür -insan- gezegenimiz üzerinde bu kadar güçlü bir etki yaratmış durumda.

Şimdi, Doğayı Önemse‘diğini gösterme zamanı: Haydi sen de gezegenimiz için #DoğaİçinYeniBirAnlaşma hareketine katıl!

2023 doğa için fark yarat…

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 227 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara